Jak wybrać bagażnik dachowy do auta?


Jeśli planujesz podróż samochodem i potrzebujesz dodatkowej przestrzeni na bagaż, to najprawdopodobniej powinieneś rozważyć wyposażenie się w bagażnik dachowy do auta. Dzięki niemu możesz zyskać dodatkową przestrzeń bagażową, nie zmniejszając komfortu pasażerów ani bezpieczeństwa jazdy. Trzeba jednak pamiętać, że na rynku dostępne są różne bagażniki i wybór tego najlepszego może wcale nie być oczywisty. Warto poświęcić mu trochę czasu i dobrze się przygotować do zakupu. Na co zwracać uwagę? Jak krok po kroku wybrać dobry bagażnik na dach?

1. Zdefiniuj swoje potrzeby

Przed zakupem bagażnika dachowego zastanów się, jakie przedmioty planujesz przewozić. Czy to będą narty, rowery czy standardowe bagaże? To od tego zależy, jaki rodzaj bagażnika będzie Ci potrzebny i jak duży rzeczywiście powinien być. Pamiętaj też, że jego wielkość musi być dopasowana do gabarytów Twojego auta. Na dachu małego modelu nie będziesz w stanie przewozić bardzo dużych skrzyń bagażowych.

2. Sprawdź rodzaje bagażników

Na rynku dostępne są różne rodzaje bagażników dachowych, takie jak boks bagażowy, uchwyty na narty czy rowerowe. Przyjrzyj się różnym opcjom i zastanów się, który rodzaj najlepiej spełni Twoje oczekiwania. Ten krok ściśle łączy się z poprzednim, więc możesz realizować je równocześnie.

3. Określ pojemność bagażnika

Jeśli już wiesz, co i w jakim rodzaju bagażnika dachowego do auta chcesz przewozić, musisz zastanowić się nad pojemnością bagażnika. Upewnij się, że wybierasz model, który pomieści wszystkie potrzebne rzeczy. Zbyt mały bagażnik może sprawić, że podróż stanie się uciążliwa, ale zbyt duży też będzie niezbyt praktyczny. Zastanów się, czy warto wybrać większy bagażnik, by zostawić sobie trochę miejsca na zapas np. gdy na kolejny wyjazd wybierze się więcej osób. Zrób sobie rachunek zysków i strat, jeśli wybierzesz takie rozwiązani.

4. Bezpieczeństwo

Bezpieczeństwo przewożonych przedmiotów i samochodu jest priorytetem. Sprawdź, czy bagażnik dachowy posiada systemy zabezpieczające przed kradzieżą oraz, czy jest łatwy w montażu i demontażu. Upewnij się, że używanie go nie będzie stanowiło zagrożenia drogowego. 

5. Kompatybilność z Twoim samochodem

Upewnij się, że wybrany bagażnik dachowy jest kompatybilny z modelem i marką Twojego samochodu. W sklepach często dostępne są listy, które pomogą Ci znaleźć odpowiedni model. Możesz też poprosić o pomoc doradcę, który podpowie Ci, jaki bagażnik będzie najlepszy w Twoim wypadku. Pamiętaj też, że istnieją bagażniki uniwersalne i pasują one niemal do każdego modelu samochodu, jaki występuje na naszym rynku. 

6. Materiały i konstrukcja

Materiał, z którego wykonany jest bagażnik, ma wpływ na jego trwałość i wytrzymałość. Zwróć uwagę na konstrukcję, aby mieć pewność, że bagażnik sprosta trudnym warunkom atmosferycznym. Pamiętaj, że nie będziesz go chował przed deszczem czy nawet gradem, który może zaskoczyć Cię w podróży. Szukaj rozwiązań na lata, żebyś mógł rzeczywiście długo i z zadowoleniem korzystać z wybranego przez siebie bagażnika.