Diagnostyka stanu samochodu – kiedy warto ją wykonać?


Stan, w jakim znajduje się samochód, przekłada się nie tylko bezpośrednio na jego wartość, lecz też na bezpieczeństwo wszystkich użytkowników ruchu drogowego. To, czy pojazd jest w pełni sprawny, czy też posiada jakieś mankamenty mogące negatywnie wpływać na kwestię bezpieczeństwa, zależy nie tylko od jego wieku, ale przede wszystkim od tego, czy był regularnie serwisowany.

Kiedy sprawdzać stan pojazdu?

Raz do roku, każdy właściciel samochodu ma obowiązek narzucony przepisami prawa, dokonać diagnostyki samochodu. Bez uzyskania przeglądu rejestracyjnego nie można poruszać się po drogach publicznych. Z wizytą do mechanika warto jednak wybrać się częściej, niż obligują do tego przepisy prawa. Jeżeli ktoś zupełnie nie zna się na samochodach, to na diagnostykę powinien przyjechać przed każdą dłuższą wyprawą autem.

Co warto regularnie sprawdzać w samochodzie?

Niezwykle istotną kwestią są poprawnie działające hamulce. Dzięki nim można szybko zahamować, gdy tylko zajdzie taka potrzeba – czy to przed pieszym, który nagle wtargnął na jezdnię, czy też przed samochodem, który zatrzymał się przed nami niespodziewanie. Kolejna ważna sprawa, to płyny. O ile płyn do spryskiwaczy uzupełnić umie praktycznie każdy, o tyle diagnostyka ilości płynu hamulcowego czy płynu chłodniczego, dla wielu nie jest już taka oczywista. Chcąc mieć pewność, że wszystko jest w należytym porządku, warto przed wakacyjnymi wojażami udać się do sprawdzonego warsztatu mechanicznego na kompleksową diagnostykę samochodu.

Zobacz więcej