Czy doradztwo logistyczne ma sens?


strategie logistyczne

Polska jest potęgą logistyczną, a przynajmniej jeżeli idzie o kwestię związaną z naszą flotą samochodów, które mogą i przewożą towary w całej Europie. Mogłoby się wydawać, że polskie firmy w takiej sytuacji są ekspertami od zarządzania w logistyce. Prawda jednak jest taka, że niejeden audyt logistyczny wykazuje w wielu firmach, że do poprawy jest wiele.

Strategie logistyczne

W czym może pomóc nam audyt logistyczny i doradztwo logistyczne? Pierwsze, o czym w sumie musimy powiedzieć to fakt, że audyt logistyczny zawsze wskaże nam obszary do poprawy, a doradztwo logistyczne, będzie nam w stanie doradzić, jakie stosować strategie logistyczne, aby wskazane obszary faktycznie wzmocnić. Tylko dzięki niezależnym zewnętrznym audytom, dowiemy się prawdy o naszej firmie.

strategie logistyczne

Co może wykazać audyt?

Audyt w logistyce może wykazać naprawdę wiele. Dla przykładu możemy pokazać taką oto sytuację. Podczas audytu okazuje się, że nasza firma, choć dysponuje świetną flotą pojazdów powoli, lecz systematycznie odnotowuje spadek liczby klientów. Audyt może pokazać, z jakiego powodu ich tracimy. Może być to przykładowo brak urządzeń RFID w naszych pojazdach. Tego typu urządzenia stają się powoli standardem, ale wiele firm w dalszym ciągu o nich nie wie. Z drugiej strony coraz więcej dużych firm, wymaga od swoich przewoźników implementacji takich rozwiązań. Czasem mogą to komunikować wprost, a czasem po prostu zmieniają usługodawcę. Jeśli zdarza się druga sytuacja, to tracimy klienta i najczęściej nie wiemy dlaczego.