Dlaczego wymiana opon jest konieczna?


Każdy kierowca doskonale wie, że od czasu do czasu jego auta wymaga napraw, prac serwisowych i innego typu konserwujących operacji. Żadna jednak czynność nie wzbudza w kierowcach tak wiele niechęci, jak wymiana opon. Z jakiego powodu tak się dzieje, a co najważniejsze, co powoduje, że zmiana opon jest konieczna?

Dlaczego kierowcy nie lubią zmieniać opon?

Co konkretnie powoduje, że kierowcy nie lubią wymieniać opon? Wszystko spowodowane jest faktem, że jest to czynność zwyczajnie droga i czasochłonna. Przede wszystkim zauważyć trzeba, że należy posiadać dwa dość drogie komplety opon. Często także trzeba zamienić felgi z aluminiowych na stalowe. Co więcej, wymiana opon oznacza konieczność odczekania w długiej kolejce u wulkanizatora, który również dość sporo kosztuje. Wszystko to składa się na to, że kierowcy często wolą nie zmieniać opon i jeździć cały rok na zimowych lub letnich. Dlaczego jest to błędem?

Dlaczego trzeba zmieniać opony?

Co sprawia, że wymiana opon jest jedną z najważniejszych rzeczy, jakie każdy kierowca musi robić? Chodzi tu oczywiście o bezpieczeństwo, ponieważ w zimę, gdy temperatura spada i na drodze pojawia się śnieg lub lód, opony letnie zupełnie do niczego się nie nadają i nie zapewniają odpowiedniego poziomu przyczepności. Tylko opony zimowe są w stanie przyczepność zachować, a tym samym sprawić, że jazda będzie bezpieczna. Z drugiej strony opony zimowe w lecie bardzo szybko się psuja, więc jeżdżenie na nich jest niezwykle nieekonomiczne, a to sprawia, że znacznie taniej jest wymienić je na letnie.