Kiedy wymieniać opony?


Wymiana opon jest jedną z podstawowych czynności jeśli chodzi o jeżdżenie i korzystanie na co dzień z samochodu. Problem tylko w tym, że nie każdy kierowca wie, kiedy konkretnie powinno się takiego zadania podejmować. Jakie okoliczności pogodowe powodują, że opony powinny zostać zmienione? Kiedy jest na to najlepszy czas i czym grozi zaniedbanie na tym polu?

Kiedy wymieniać opony?

Powszechnie wśród kierowców przyjęło się, że opony zmienia się z letnich na zimowe wtedy, gdy spadnie pierwszy śnieg. Jest to jednak duży błąd, ponieważ oznacza, że przynajmniej przez kilka dni będzie się na wersjach letnich jeździło po śniegu, co, rzecz jasna, jest niezwykle niebezpieczne. Zdecydowanie najlepszym momentem na zmianę opon na zimowe jest czas, gdy średnia temperatura przez kilka dni z rzędu utrzymywać się będzie poniżej 5 stopni Celsjusza. Analogicznie, gdy będzie ona wyższa niż 5 stopni na wiosnę, można już przejść na wersję letnią.

A co, gdy wymieni się w złym momencie?

Co jednak stanie się w sytuacji, gdy zmieni się opony w nieprawidłowym momencie? Jeśli chodzi o brak opon zimowych, to, rzecz jasna, ryzykiem jest tu utrata przyczepności, czyli duże prawdopodobieństwo wypadku. Wcale nie mniej przykre konsekwencje mogą mieć miejsce jeśli chodzi o nieprawidłową wymianę opon zimowych na letnie. Jeżdżenie na modelach na zimę w czasie zbyt wysokiej temperatury grozi ich bardzo szybkim zużyciem, co rzecz jasna przekłada się na duże straty finansowe spowodowane koniecznością kupienia nowych opon zimowych.

Artykuł powstał we współpracy z tym olsztyńskim serwisem: https://nordauto-olsztyn.volvocars-partner.pl/o-nas/profesjonalna-wymiana-opon-serwisie