Zabezpieczenie auta przed kradzieżą – klatka faradaya


W nowoczesnych samochodach coraz częściej spotykamy się z systemami obsługi bezkluczykowej. Ponadto, wielu producentów w niektórych modelach pozbawia nas możliwości wyboru i choćbyśmy bardzo chcieli, nie dostaniemy samochodu z tradycyjnym kluczykiem. Rozwiązanie to jest niewątpliwie bardzo komfortowe. Wielu użytkowników takich aut twierdzi, że nie wyobraża sobie powrotu do zwykłych kluczyków. Pomimo szeregu niewątpliwych zalet, tego typu rozwiązanie posiada jedną, ale za to ogromną wadę. Wraz z nią rozpowszechnia się nowy sposób kradzieży samochodu, tzw. kradzież na walizkę.

Jak przebiega ten sposób kradzieży?


Z punktu widzenia złodzieja bardzo lekko i przyjemnie. Polega ona na tym, że złodziej wraz ze specjalnym urządzeniem zbliża się do naszego kluczyka na odpowiednią odległość i przechwytuje jego sygnał, za pomocą którego otwiera auto, uruchamia silnik i zwyczajnie odjeżdża. Może to mieć miejsce wszędzie; w sklepie, na ulicy, a nawet w naszym domu, ponieważ często przechowujemy kluczyki przy drzwiach wejściowych. Wystarczy więc, że złodziej podejdzie pod drzwi.

Jak temu zaradzić?


Coraz więcej samochodów opiera się tej metodzie kradzieży, jednak złodzieje wciąż doskonalą swoje umiejętności i tego typu kradzieże są powszechne w naszym kraju. Jest jednak bardzo prosty sposób ograniczający ryzyko – klatka faradaya na kluczyki samochodowe. Jej działanie polega na blokowaniu sygnału naszego kluczyka i zatrzymywaniu go wewnątrz. W ten sposób przechwycenie jego fal jest znacznie mniej prawdopodobne, a nawet niemożliwe. Klatka faradaya na kluczyki występuje w różnych formach. Dostępne są kasetki, etui, pokrowce itd. To bardzo tani i skuteczny sposób w walce ze złodziejami samochodów i każdy, kto posiada auto z obsługą bezkluczykową, powinien taki produkt posiadać.